Podkarpacki Program Odnowy Wsi na lata 2021-2025

Podkarpacki Program Odnowy Wsi na lata 2021-2025

Delegacja pracowników Urzędu Marszałkowskiego została powitana przez reprezentantów sołectwa Łąka przy jednostce OSP. Była to pierwsza stacja pokazowa. Podczas prezentacji remizy strażackiej przez pana Józefa Mendlara Prezesa OSP komisja konkursowa mogła zapoznać się z bogatą historią pożarnictwa we wsi oraz obecną działalnością jednostki, a także obejrzeć jej wyposażenie. Budynek OSP przeszedł niedawno gruntowny remont, wewnątrz i na zewnątrz, a na uwagę zasługuje odnowiona elewacja z ciekawym muralem. Teren jest monitorowany i oświetlony. Przy remizie mieści się strefa rekreacji i wspólnych spotkań mieszkańców, znajduję się tutaj m.in.: „grzybek” - miejsce zabaw tanecznych z ławostołami, tablica informacyjna, dwie rzeźby oraz boisko sportowe tutejszego LKS-u. W remizie swoją siedzibę ma również prężnie funkcjonujące pod przewodnictwem pani Marii Kloc Stowarzyszenie „Wszyscy Razem”. Zajmuje się ono działaniami na rzecz organizacji imprez i wydarzeń o charakterze kulturalno – rozrywkowym oraz opiekuje się parkiem permakulturowym z pięknymi roślinami miododajnymi i ulami, znajdującym się nieopodal świetlicy. W remizie i na boisku sportowym odbywają się m.in.: pikniki rodzinne, „Dolina Łącka”, uroczystości patriotyczne, koncerty, Narodowe Czytanie oraz różnorakie zajęcia dla dzieci. 

Kolejnym punktem wizyty był przejazd do parku dworskiego z XVI wieku. W zabudowaniach pałacowo-dworskich swoją siedzibę mają: Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze dla dzieci i młodzieży: „Dom Opatrzności” oraz Dom „Nadzieja”. Członkowie komisji konkursowej mogli zapoznać się z historią powstania, działalnością i misją placówek oraz wysłuchać ciekawych opowieści dzięki uprzejmości Siostry Barbary oraz Siostry Awilii, która pełniła również rolę przewodnika po zwiedzanych obiektach. W podworskim parku komisja mogła podziwiać piękne, nowoczesne nasadzenia z fontanną oraz stare, wiekowe drzewa stanowiące pomniki przyrody.

Następnie przedstawiciele Łąki zaprezentowali zabytkowy barokowy spichlerz pochodzący z XIII w., który obecnie dzięki środkom własnym gminy został wyremontowany oraz unowocześniony na potrzeby Centrum Kultury i Sztuki. Na budynku widnieje efektowny mural przedstawiający łąckiego artystę Józefa Rysia wykonany ze środków Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025 w poprzednim roku.

Pani Agata Nowacka-Bednarz dyrektor CKiS zapoznała członków komisji z bogatą ofertą kulturalną oraz spędzania wolnego czasu adresowaną do mieszkańców wsi oraz całej gminy. Organizowane są tutaj m. in. zajęcia - „Sztuka dla Wszystkich”, w tym warsztaty plastyczne, ceramiczne, taneczne dla wszystkich grup wiekowych. W piwnicach budynku znajduje się kawiarenka oraz pracownia analogowej fotografii. Na zewnątrz placówka kulturalna organizuje kino w plenerze, plażę oraz liczne imprezy tematyczne.

Wizję lokalną zakończył spacer do zabytkowego Kościoła Parafialnego p.w. Św. Onufrego w Łące oraz rozmowa z miejscowym proboszczem ks. Andrzejem Buchowskim.

Łąka to miejscowość położona w Gminie Trzebownisko, oddalona 7 km od Rzeszowa. Wieś jest w pełni zmodernizowana, mieszkańcy mają dostęp do instalacji gazowej, elektrycznej, kanalizacyjnej, światłowodowej i wodociągowej. Na terenie wsi znajduje się Stacja Uzdatniania Wody, Strefa Aktywności Gospodarczej. Infrastruktura drogowa i komunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta. Najmłodsi mieszkańcy uczęszczają do Zespołu Szkół w Łące. Przy szkole znajdują się place zabaw, boiska sportowe i zadbane, ozdobne nasadzenia. Ponadto wieś urzeka piękną przyrodą, bujną roślinnością, w meandrach starego Wisłoka można spotkać różne gatunki drzew i roślin. Mieszkańcy mogą zaznać rekreacji korzystając  z „Miodowego Szlaku Rowerowego”.

Komisja konkursowa składa serdecznie podziękowania pani Karolinie Czyrek pracownikowi Urzędu Gminy Trzebownisko, Pani Marii Kloc ze Stowarzyszenia „Wszyscy Razem” oraz siostrze Avilii ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej za merytoryczne przygotowanie do wizytacji, miłe towarzystwo i inspirujące rozmowy.

© Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01, e-mail: urzad@podkarpackie.pl