Podkarpacki Program Odnowy Wsi na lata 2021-2025

Podkarpacki Program Odnowy Wsi na lata 2021-2025

"Piękna Wieś Podkarpacka 2020” - Ruda Różaniecka

W 2020 r. zrealizowano kolejną edycję konkursu Piękna Wieś Podkarpacka. Do uczestnictwa w inicjatywie zgłoszonych zostało 31 miejscowości. Ubiegłoroczna IX edycja konkursu została dostosowana do panującej sytuacji związanej z pandemią i odbywała się w jednym etapie. Powołana komisja konkursowa, działając w oparciu o kryteria ocen zawartych w Regulaminie konkursu dokonała punktacji i wyłoniła zwycięzcę oraz zdobywców pozostałych miejsc na podstawie weryfikacji nadesłanych prezentacji multimedialnych oraz dokumentacji opisowych (nie dokonywano wizji lokalnych). W skład komisji konkursowej weszło 6 przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego (dwóch reprezentantów Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, po jednej osobie z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Kancelarii Zarządu, Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej, oraz Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem). Rozstrzygnięcie odbyło się w dniu 28 grudnia 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Nagrodami rzeczowymi oraz pamiątkowymi statuetkami i dyplomami uhonorowane zostały miejscowości, które uplasowały się w pierwszej dziesiątce konkursu.

 

  • Laureaci konkursu:

L.p.

GMINA, Miejscowość

Rezultaty:

1.

Ruda Różaniecka z gminy Narol

I MIEJSCE

2.

Bircza z gminy Bircza

II MIEJSCE

3.

Cierpisz z gminy Łańcut

III MIEJSCE

4.

Krościenko Wyżne z gminy Krościenko Wyżne

IV miejsce

5.

Łopuszka Mała z gminy Kańczuga

V miejsce

6.

Futoma z gminy Błażowa

VI miejsce

7.

Sarnów z gminy Tuszów Narodowy

VII miejsce

8.

Nosówka z gminy Boguchwała

VIII miejsce

8.

Nagoszyn z gminy Żyraków

IX miejsce

 10.

Radruż z gminy Horyniec-Zdrój

X miejsce

 

 

"Piękna Wieś Podkarpacka 2019” - Hermanowa

W 2019 roku zrealizowano kolejną edycję konkursu "Piękna Wieś Podkarpacka 2019 r." W 2019 r. do uczestnictwa w plebiscycie zgłosiło się 19 miejscowości. Po weryfikacji wniosków, na podstawie nadesłanych prezentacji do dalszego etapu zakwalifikowało się 10 sołectw, na terenie, których przeprowadzono wizje lokalne. Wizytacje w wybranych miejscowościach zostały przeprowadzone przez Komisję Konkursową na przełomie września i października. W skład komisji konkursowej weszło 5 przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego (dwóch reprezentantów Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, po jednej osobie z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Kancelarii Zarządu oraz Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej). Na podstawie przeprowadzonych wizji lokalnych Komisja dokonała oceny i wyłoniła laureatów konkursu. Uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się 6 grudnia 2019 r. w G2A Arena Centrum Wystawienniczo – Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa. Połączone było z zorganizowanymi „Międzynarodowymi targami produktów i żywności wysokiej jakości Ekolgala”.

  • Laureaci konkursu:

 

L.p. GMINA, Miejscowość Rezultaty:
1. Tyczyn, Hermanowa I MIEJSCE
2. Łańcut, Handzlówka II MIEJSCE
3. Majdan Królewski, Huta Komorowska III MIEJSCE
4. Tryńcza, Gorzyce IV miejsce
5. Boguchwała, Niechobrz V miejsce
6. Świlcza, Świlcza VI miejsce
7. Rymanów, Puławy VII miejsce
8. Kołaczyce, Bieździedza VIII miejsce
8. Rokietnica, Tuligłowy IX miejsce
10. Ustrzyki Dolne, Ustjanowa Górna X miejsce

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 "Piękna Wieś Podkarpacka 2018” - Bratkowice

W 2018 roku zrealizowano także konkurs "Piękna Wieś Podkarpacka".  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do uczestnictwa w plebiscycie zgłosiło się 20 gmin. Po weryfikacji wniosków do dalszego etapu zakwalifikowało się 10 sołectw, na terenie, których przeprowadzono wizje lokalne. W skład komisji konkursowej weszło 5 przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego (dwóch reprezentantów Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, po jednej osobie z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Kancelarii Zarządu oraz Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej). W dniu 7 grudnia 2018 r. na konferencji połączonej z „Międzynarodowymi targami produktów i żywności wysokiej jakości Ekolgala” zostali przedstawieni zwycięzcy konkursu.

 

  • Laureaci konkursu:
L.p. GMINA, Miejscowość Rezultaty:
1. ŚWILCZA, Bratkowice I MIEJSCE
2. TRYŃCZA, Gniewczyna Łańcucka II MIEJSCE
3. ŻYRAKÓW, Korzeniów III MIEJSCE
4. JAWORNIK POLSKI, Hadle Szklarskie IV miejsce
5. ROKIETNICA, Rokietnica V miejsce
6. ROPCZYCE, Lubzina VI miejsce
7. BOJANÓW, Stany VII miejsce
8. TRZEBOWNISKO, Jasionka VIII miejsce
8. RANIŻÓW, Wola Raniżowska IX miejsce
10. OSIEK JASIELSKI, Osiek Jasielski X miejsce

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Piękna Wieś Podkarpacka 2017” - Tryńcza

W 2017 roku zrealizowany został Konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka 2017”. Jego celem jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs to doskonałym instrument i okazja do promowania i nagradzania tych sołectw z terenu województwa podkarpackiego, które szczególnie wyróżniają się w dziedzinie estetyki wsi. Zgłoszenia do konkursu przyjmowano do 8 września 2017 r. Do uczestnictwa w plebiscycie zgłosiło się 20 gmin. Po weryfikacji wniosków do dalszego etapu zakwalifikowało się 10 sołectw, na terenie, których przeprowadzono wizje lokalne. W skład komisji konkursowej weszło 5 przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego (dwóch reprezentantów Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, po jednej osobie z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Kancelarii Zarządu oraz Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej). W dniu 18 listopada 2017 r. na konferencji połączonej z „II Podkarpackim Forum Obywatelskim” zostali przedstawieni zwycięzcy konkursu.

  • Laureaci konkursu:

 

L.p. GMINA, Miejscowość Rezultaty:
1. Gmina Tryńcza, Tryńcza I MIEJSCE
2. Gmina Niebylec, Konieczkowa II MIEJSCE
3. Gmina Świlcza, Trzciana III MIEJSCE
4. Gmina Jeżowe, Jeżowe IV miejsce
5. Gmina Frysztak, Frysztak V miejsce
6. Gmina Dębowiec, Dębowiec VI miejsce
7. Gmina Ropczyce, Łączki Kucharskie VII miejsce
8. Gmina Tyczyn, Hermanowa VIII miejsce
9. Gmina Wojaszówka, Ustrobna IX miejsce
10. Gmina Zagórz, Poraż X miejsce

Copyright © 2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01, e-mail: urzad@podkarpackie.pl