Podkarpacki Program Odnowy Wsi na lata 2021-2025

Podkarpacki Program Odnowy Wsi na lata 2021-2025

Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizacja społeczności wiejskiej. Program ma umożliwiać realizację przy udziale samorządu gminy drobnych inicjatyw pochodzących bezpośrednio od członków grup społecznych funkcjonujących na obszarach wiejskich, dzięki współpracy mieszkańców reprezentujących różne sektory zawodowe dochodzi do integracji lokalnych środowisk.

W ramach PPOW wspierane będą zadania m. in. z zakresu zaspokajania potrzeb społeczno-kulturowych, turystycznych, rekreacyjnych i edukacyjnych, modernizowania przestrzeni wiejskiej, rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, pielęgnowania tożsamości kulturowej podkarpackiej wsi oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także promowania idei samorządności.

Nabór wniosków o przyznanie pomocy z budżetu samorządu województwa na realizację zadań w ramach Programu odbywał się będzie w terminach:
1. Sołeckie Strategie Rozwoju Wsi – od 26 marca 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r.,
2. Inicjatywa „Uniwersytet Samorządności” - od 26 marca 2021 r. do 23 kwietnia 2021 r.

Program będzie realizowany w oparciu o zestaw działań obejmujących elementy takie jak:

1. Działania służące realizacji Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi
Warunkiem uczestnictwa jest przedłożenie przez gminę uchwały Rady Gminy o przystąpieniu do PPOW, podjętej na podstawie wniosku Rady Sołeckiej. Do Programu można przystąpić w pierwszym lub drugim roku jego trwania, zgłaszając tylko jedno sołectwo. Wykluczeniu podlegają miejscowości, które w latach 2017 – 2020 dwa lub więcej razy zrealizowały projekty dofinansowane w ramach PPOW. W czwartym roku trwania Programu gminy mają możliwość zmiany sołectwa. Samorząd Województwa Podkarpackiego będzie wspierał realizację zadań wskazanych w ramach Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi poprzez dofinansowanie zadań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych.

2. Działania służące realizacji koncepcji „Uniwersytet Samorządności”
W ramach ogłoszonego naboru wnioski mogą złożyć wszystkie gminy z terenu województwa podkarpackiego. W 2021 r. zostaną wybrani beneficjenci do realizacji inicjatywy „Uniwersytet Samorządności” (jedna gmina z terenu danego powiatu). Program obejmuje wykonanie dwóch etapów: inwestycyjnego – przypadającego w 2021 r. oraz edukacyjnego – przypadającego na kolejne lata trwania Programu. Inicjatywa zakłada utworzenie jednego „Uniwersytetu Samorządności” w każdym z 21 powiatów województwa podkarpackiego.

3. Działania szkoleniowo – aktywizujące
Rolą tych działań jest zainicjowanie procesu tworzenia Sołeckich Grup Odnowy Wsi oraz przygotowanie potencjalnych beneficjentów do uczestniczenia w Programie. Cykl szkoleniowo-aktywizujący, obejmuje warsztaty Planowanie w procesie odnowy wsi oraz inne działania szkoleniowe(stacjonarnie, on-line).
Obecnie trwa realizacja tego elementu działań. Dla gmin, które chcą przystąpić do nowej edycji PPOW, w terminach: 24, 26, 29 marca br. organizowane są warsztaty Planowanie w procesie odnowy wsi. W ramach szkoleń Sołeckie Grupy Odnowy Wsi (SGOW) - reprezentanci najważniejszych wiejskich organizacji i inni liderzy życia społeczno-kulturowego opracowują Sołeckie Strategie Rozwoju Wsi (SSRW).
Ponadto w harmonogramie Programu zostały zaplanowane działania szkoleniowe dla gmin, w związku z ogłoszonym naborem wniosków o przyznanie pomocy dla I etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności”. Szkolenie w formie on-line odbędzie się najprawdopodobniej na przełomie marca/kwietnia br.

4. Działania promocyjne Programu i wsparcie informacyjno-komunikacyjne
W ramach powyższych działań prowadzona będzie strona internetowa odnowawsi.podkarpackie.pl, zawierająca niezbędne informacje związane z ogólną koncepcją Programu i jego uczestnikami. Wykorzystywane będą najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania promocyjne i informacyjne realizowane będą również przez Beneficjentów Programu poprzez zamieszczenie tablicy informacyjnej, informacji w lokalnej prasie i gminnych serwisach internetowych, czy poprzez promowanie realizowanych inicjatyw za pośrednictwem organizowanych wydarzeń gminnych.

5. Konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka”
Ma na celu pokazanie piękna wiejskiego krajobrazu jak również dbałości mieszkańców o swoje otoczenie. Będzie odbywać się cyklicznie raz w roku i ma stanowić inspirację dla naśladowców, pokazując najlepsze efekty uzyskane w danej miejscowości.

Podkarpacki Program Odnowy Wsi został zatwierdzony po konsultacjach społecznych przeprowadzonych w dniach od 17 lutego do 18 marca 2021 r.
Szczegółowe informacje dotyczące Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021 – 2025 można uzyskać w komórce odpowiedzialnej za wdrażanie Programu, tj. Oddziale organizacji oraz realizacji wojewódzkich programów wsparcia obszarów wiejskich, tel. 17-747 69 09 oraz 730 320 694.

 Do pobrania:

1. Uchwała Zarządu Województwa Podkarpackiego  Nr 263/5216/21 z dnia 23 marca 2021 r.,

2. Załcznik nr 1 do uchwały  Nr 263/5216/21 Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dnia 23 marca 2021 roku. PODKARPACKI PROGRAM ODNOWY WSI NA LATA 2021-2025

 

© Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01, e-mail: urzad@podkarpackie.pl