Deszczowa, jesienna aura nie wpłynęła na nastroje panujące podczas wizytacji. Gospodarze stanęli na wysokości zadania eksponując swój potencjał, ducha wspólnotowego mieszkańców, którzy chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie i wieś na lepszą.
W pierwszym etapie wizytacji zaprezentowano wyjątkowe miejsce jakim jest położone na wzgórzu barokowe sanktuarium - Klasztor O.O. Dominikanów - z cudownym obrazem Matki Bożej Boreckiej. Jest to miejsce wyjątkowe, bowiem pielgrzymi z całej Polski przyjeżdżają tutaj, aby w ciszy pomodlić się przy źródełku z uzdrowiskową wodą, czy w zadumie przejść się obok 15 kapliczek, które tworzą szlak tajemnic różańcowych (z odwrotnej strony szlak stacji Drogi Krzyżowej). Ojciec Grzegorz przybliżył komisji konkursowej historię Klasztoru, symbolikę Zakonu Dominikanów oraz opowiadał o różnych projektach i wydarzeniach organizowanych przez duchownych w Sanktuarium w Borku Starym (m.in. „Różańcowe zakończenie sezonu motocyklowego”, „Jazzowe Zaduszki”).
Następnie gospodarze oprowadzili członków komisji po urokliwym terenie przyległym do Klasztoru. Kolejnym punktem wizji lokalnej była wizyta w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego. Placówka na przestrzeni lat uległa dużej zmianie, dzięki zaangażowaniu i pracy własnej rodziców, udało się unowocześnić i odremontować wiele pomieszczeń lekcyjnych. Komisji konkursowej prezentowano m.in.: odnowione i dobrze wyposażone pracownie, salę gimnastyczną. Podczas przejazdu przez miejscowość komisja konkursowa mogła zobaczyć infrastrukturę komunikacyjną (drogi, chodniki, przystanki) posłuchać o planowanych inwestycjach związanych z polepszeniem bezpieczeństwa kierowców i pieszych, a także porozmawiać o „smart realizacjach”. Oglądano miejsca rekreacji: takie jak: otwarta strefa aktywności, plac zabaw, boisko, malownicze punkty widokowe oraz zadbane posesje mieszkańców Borku Starego. Ważnym punktem była również wizyta w Kościele Parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Na koniec zaprezentowano centrum miejscowości z umiejscowionym tutaj Domem Ludowym z Biblioteką oraz siedzibą OSP, gdzie toczy się życie kulturalne i społeczne.
W świetlicy pracownicy Urzędu Marszałkowskiego mogli zobaczyć wystawę zdjęć prezentujących dawne dzieje i sylwetki mieszkańców Borku Starego, wysłuchać ciekawych opowieści o lokalnym bohaterze Władysławie Sameku (literacie, autorze sztuk teatralnych, autorze m.in.: „Wesela Borkowskiego”) oraz o miejscowych zabytkach. Miała też miejsce projekcja filmów promocyjnych, ukazujących najciekawsze zakątki wsi oraz jej panoramę i walory krajobrazowe. Spotkanie w Domu Ludowym uświetnił występ Zespołu Śpiewaczego „Borkowianie” oraz poczęstunek przygotowany przez Panie z Koło Gospodyń Wiejskich.
Składamy podziękowania reprezentacji wsi, która towarzyszyła komisji konkursowej podczas wizji lokalnej za merytoryczne przygotowanie, poczęstunek oraz miłą atmosferę!