Po inspirującej rozmowie, komisja konkursowa została zabrana w teren, aby na miejscu przyjrzeć się najpiękniejszym zakątkom Beska.
Członkom komisji pokazano zagospodarowanie terenu znajdujące się w centralnej części miejscowości, z elementami małej architektury, gdzie można i odpocząć oraz zapoznać się z informacjami na zamieszczonych tablicach. Skwer stanowi wizytówkę sołectwa, jest tutaj m.in. multimedialna ławka, gdzie można skorzystać z Internetu. Następnie delegacja udała się do miejscowego Zespołu Szkół. Oglądano m.in.: boisko lekkoatletyczne, plac zabaw oraz kompleks sportowy przy stadionie miejscowej drużyny „Przełom Besko”.
Pochwalono się również dobrze rozwiniętą infrastrukturą społeczną z ofertą adresowaną zarówno do najmłodszych i najstarszych mieszkańców oraz osób potrzebujących.
Delegacja odwiedziła budynek żłobka, Dzienny Dom Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Oba obiekty to budynki pasywne wykorzystujące nowoczesną technologię, są samowystarczalne pod względem energetycznym, nie generują kosztów utrzymania dla gminy.
Obok usytuowany jest Dom Seniora znajdujący się w parku dworskim. Następie gospodarze zaprowadzili komisję konkursową do zmodernizowanego Gminnego Ośrodka Kultury z bogatą ofertą kulturalną oraz Beskiego Centrum Dziedzictwa Kulturalnego, w którym w nowoczesnym ujęciu przedstawiona została historia i bogactwo kulturowe regionu. Jest tutaj m.in. wystawa skamielin, maszyn, traktorów, zabytkowych motocykli.
Budynki użyteczności publicznej we wsi Besko, jak mogli przekonać się członkowie komisji są doskonale wyposażone i posiadają „smart” rozwiązania. GOK jest organizatorem różnych wydarzeń integrujących lokalną społeczność.
Oglądano również budynki sakralne, przede wszystkim zabytkowy kościółek pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Besku, pomniki historyczne.
Podczas przejazdu po miejscowości prezentowano infrastrukturę drogową i techniczną, nowy most na Wisłoku oraz zawitano do Zakładu Gospodarki Komunalnej. Komisja mogła podziwiać wyjątkową przyrodę wsi, która służy wypoczynkowi na łonie natury i przyciąga turystów.
Wizytację zakończyła wyprawa do części zielonego szlaku Besko-Komańcza, biegnącego wzdłuż Wisłoka i mającego tutaj odcinek przełomowy, potocznie zwanym „Przełomem Wisłoka”, stanowiący niezwykłą atrakcję turystyczną.
Komisja konkursowa składa serdeczne podziękowania gospodarzom za interesującą i merytoryczną wizję lokalną!