Podkarpacki Program Odnowy Wsi na lata 2021-2025

Podkarpacki Program Odnowy Wsi na lata 2021-2025

W tym roku do konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2021 r. zgłosiło się 18 sołectw. Były to zarówno miejscowości, które są siedzibami gminy, jak również mniejsze sołectwa, wyróżniające się  dbałością o przestrzeń publiczną i integrację społeczną.Nowością tej edycji konkursu było uruchomienie głosowania internetowego, które pozwoliło na wypromowanie najpiękniejszych miejscowości i najaktywniejszych lokalnych społeczności oraz dotarcie z ideą konkursu do szerszego grona odbiorców.

Głosowanie trwało od 2 do 30 listopada. Wyniki głosowania internetowego sumowane były z wynikami oceny dokonanej przez komisję konkursową. Samorząd województwa zadbał, aby wszystkie miejscowości  z pierwszej dziesiątki konkursu zostały docenione i nagrodzone. Do laureatów konkursu trafił sprzęt ogrodniczy: traktorek ogrodowy-kosiarka, kosiarka rotacyjna, piła mechaniczna oraz mopy parowe, które z pewnością pomogą w utrzymywaniu wysokiej estetyki najbliższego otoczenia mieszkańców nagrodzonych sołectw.  

Kolejne miejsca w ramach konkursu zajęły:

1. Dębno w gminie Leżajsk,

2. Krościenko Wyżne w gminie Krościenko Wyżne,

3.  Markuszowa w gminie Wiśniowa,

4. Werchrata w  gminie Horyniec Zdrój,

5. Wólka Małkowa w gminie Tryńcza,

6.  Rogi w gminie Miejsce Piastowe,

7. Tuszów Narodowy w gminie Tuszów Narodowy,

8. Trzcinica w gminie Jasło,

9. Gnojnica Dolna w gminie Ropczyce,

10. Jeżowe w gminie Jeżowe.

Konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka” ma za zadanie wyłonienie i promowanie najlepszych wzorców działania, pokazanie piękna wiejskiego krajobrazu, jak również dbałości mieszkańców o swoje otoczenie. Celem konkursu jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie szeroko rozumianej aktywności społecznej. Konkurs ma wyłaniać te miejscowości, w których mieszkańcy w sposób szczególny dbają o walory swojej wsi poprzez integrację i zaangażowanie, gdzie głównym wyznacznikiem nie muszą być czynniki ekonomiczne.

Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa, jubileuszowa. Już od dziesięciu lat bowiem podkarpackie wsie rywalizują o tytuł tej „najpiękniejszej”. Podstawowym osiągnięciem wielu edycji konkursu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców obszarów wiejskich w poprawę jakości ich życia. Dzięki wspólnym wysiłkom ich mieszkańców podkarpackie miejscowości zyskują na estetyce i stają się prawdziwymi wizytówkami Małych Ojczyzn.

Nagrody w konkursie ufundowane zostały ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich objętej PROW na lata 2014-2020.

Relacja z wydarzenia tutaj:

Podkarpackie wsie – piękne i aktywne

Gratulujemy zwycięzcy, pozostałym laureatom oraz wszystkim wyróżnionym.

Już dziś zapraszamy do udziału w  kolejnej  edycji Konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2022”.

© Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01, e-mail: urzad@podkarpackie.pl